Jak na eko modelínu

02.11.2020

Všichni u nás doma velmi rádi modelujeme. Venku z jílu, bláta, písku či dřeva, v dílně z keramické hlíny a doma z modelíny. Děti často opravují nábytek, spárují dlažbu nebo si dělají výstavku na čistě umytém okně. Užijeme spoustu legrace... :-D Už jsme vyzkoušeli několik druhů modelín, ale nejradši máme tu domácí.

na hnědou barvu jsem použila kávu a na růžovou vodu, ve které se vařila červená řepa na kompot
na hnědou barvu jsem použila kávu a na růžovou vodu, ve které se vařila červená řepa na kompot


Klasická modelína, kterou jsme mívali v kufřících na výtvarku, je držák, nevyschne, nezvrdne, jen se časem mícháním změní ve velkou šedohnědou kouli. Ale smrdí, dělá mastné fleky na nábytku a není zrovna moc eko a šetrná k citlivým či eksematickým dětským ručkám. 

Moderní a na můj vkus drahý druh modelíny je Play dough a její nesčetné varianty. Této modelíně říkám jednorázová. A to doslova. Jakmile se kelímek s modelínou jednou otevře, už se vám nepodaří ji tam vrátit celou a včas tak, aby neztvrdla. Tvrdé kuličky a hrudky krásně sytých barev potom nacházíte všude po koberci a v krabicích s hračkami. A pokud máte Play dough v sadě s jednorožcem, kterému se, po zmáčknutí páčky podobné jako u lisu na česnek, z hlavy vinou modelínové lokny, máte na dlouhé zimní večery o zábavu postaráno. Jakmile totiž modelína zaschne v miniotvorech hlavy a v celém prostoru pro nacpávání modelíny uvnitř koňovy hlavy, máte co dělat, aby kůň operaci s párátkem a šťourátkem přežil a nezažil tak pád z okna... Pokud bych ji měla hodnotit z pohledu ekologického a dermatologického, stačí kouknout na zářivě neonové barvy a přičichnout si ke kelímkům, které voní po jablíčkách, čokoládě či malinách... Nic zdravého a k pokožce šetrného v ní není, o čemž značí i zhoršený eksém po modelování s ní.



A protože ani jednu z uvedených modelín doma nechci (ač je k mé "radosti" občas děti dostanou), vyzkoušela jsem několik receptů na výrobu modelíny domácí. Osvědčený postup jsem několikrát prezentovala na kroužku vyrábění rodičů s dětmi a všichni mé nadšení z hmoty za pár korun sdíleli. Nejsem tedy sama, kdo se na této modelíně stal závislý.


Recept na domácí modelínu:
250g hladké mouky
80g soli
300ml vody
2lzice octa
1lzice oleje
barvivo

Mouku se solí smícháme, do odměřené vody přidáme olej, ocet a barvu. Vše na pánvičce (nejlépe na teflonové, nelepí se) smícháme a na středním ohni mícháme do doby, než se udělá jedna velká hrouda, kterou převalujeme, rozplácáváme a prohříváme dokud to jde. Čím déle, tím lépe, modelína nebude tolik lepit. Dohromady cca 3-5min. Necháme vychladnout, ještě prohněteme a můžeme podávat... dítěti na hraní. V lednici v uzavřené krabičce by měla vydržet až půl roku. 

Barviva můžeme použít potravinářská sypká či tekutá, ale pokud chceme být úplně eko, skvěle poslouží výluh z červené řepy, káva, kurkuma, tráva, atd... V receptu nahradíme vodu výluhem a postupujeme stejně. Modelína s přírodními barvivy nevydrží tak dlouho, ale v porovnání s Play dough stále vede. 

Modelína má skvělé vlastnosti, nelepí se, neroztéká se, na vzduchu ztvrdne až po několika dnech a pokud by si dítko chtělo ždibek ochutnat, nemusíte panikařit, nic se nestane.



Ještě zmíním domácí prstové barvy, které se nám také velmi  osvědčily.

  • 1 lžička soli
  • 2 až 3 lžíce cukru
  • 1 hrnek hladké mouky (místo mouky můžete použít půl hrnku škrobu)
  • 2 hrnky vody
  • Potravinářské nebo přírodní barvy viz výše

Na plotně v hrnci smícháte sůl, cukr, mouku, přilijete hrnek vody a zamícháte. Poté přilijete druhý hrnek vody a rozmícháte. Zahříváte na mírném ohni do zhoustnutí. Když se ve směsi objeví hrudky, přecedíte ji. Hmotu rozdělíte do kelímků a obarvíte barvivem.


Už mám plán na dnešní večer a vím, čím budeme obdarovávat kamarády k Vánocům. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky